RSS feed for Karthic

Karthic has logged 232 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saand Ki Aankh

Saand Ki Aankh

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sillu Karupatti

Sillu Karupatti

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sky Is Pink

The Sky Is Pink

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meeku Maathrame Cheptha

Meeku Maathrame Cheptha

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Metukudi

Metukudi

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thambi

Thambi

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Android Kunjappan Version 5.25

Android Kunjappan Version 5.25

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kaalidas

Kaalidas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Action

Action

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irandam Ulagaporin Kadaisi Gundu

Irandam Ulagaporin Kadaisi Gundu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dream Girl

Dream Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Helen

Helen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mallesham

Mallesham

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Section 375

Section 375

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oththa Seruppu Size 7

Oththa Seruppu Size 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moothon

Moothon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bigil

Bigil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
118

118

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bigil

Bigil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manmadhudu 2

Manmadhudu 2

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judgementall Hai Kya

Judgementall Hai Kya

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saaho

Saaho

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Sivappu Manjal Pachai

Sivappu Manjal Pachai

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
War

War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry