RSS feed for Kartik

Kartik has logged 146 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Youth

Youth

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Goddess of 1967

The Goddess of 1967

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Years

The Years

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Yentl

Yentl

1983
×
Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hardcore

Hardcore

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Avanti!

Avanti!

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
30
Metello

Metello

1970
×
Read the review Edit this entry  
27
Shadows

Shadows

1958
×
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Homicide

Homicide

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Monk and the Fish

The Monk and the Fish

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
Read the review Edit this entry  
14
The Aroma of Tea

The Aroma of Tea

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Whitney

Whitney

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
10
Down to the Bone

Down to the Bone

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Il premio

Il premio

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
27
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
Read the review Edit this entry