Sort by

kasarin has logged 46 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Mob

Red Mob

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shallow Grave

Shallow Grave

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blades

Blades

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Monster

The Monster

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cub

Cub

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
1974: The Possession of Altair

1974: The Possession of Altair

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Puppet Master 4

Puppet Master 4

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puppet Master III: Toulon's Revenge

Puppet Master III: Toulon's Revenge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puppet Master II

Puppet Master II

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
42nd Street Memories: The Rise and Fall of America's Most Notorious Street

42nd Street Memories: The Rise and Fall of America's Most Notorious Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whatever It Takes

Whatever It Takes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Auntie Lee's Meat Pies

Auntie Lee's Meat Pies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day the Shopping Carts Came to Life

The Day the Shopping Carts Came to Life

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho Sisters

Psycho Sisters

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry