• Don't Look Up

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Loki

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Passing

    ★★★

  • Death to 2020

    ★★

  • The Prom

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Samjin Company English Class

    ★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Homemade

  • The Half of It

    ★★★

  • Defending Jacob

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Underwater

    ★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Aswang

    ★★★★

  • Dead Kids

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Cargo

    ★★½

  • Lola Igna

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Seberg

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • The Neighbors' Window

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Nancy Drew and the Hidden Staircase

    ★½