Sort by

Kasper has logged 394 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★
Edit this entry  
30
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Master Plan

The Master Plan

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Pottersville

Pottersville

2017
×
Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
American Made

American Made

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Replace

Replace

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One of Us

One of Us

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Head of the Family

Head of the Family

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
False as Water

False as Water

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pooh's Heffalump Movie

Pooh's Heffalump Movie

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M.

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Devil

Devil

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fighting Tommy Riley

Fighting Tommy Riley

2005
×
★★
Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Safari

Safari

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ironmaster

Ironmaster

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Five Minutes of Heaven

Five Minutes of Heaven

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Free and Easy

Free and Easy

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Amuck!

Amuck!

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Divine Tragedies

The Divine Tragedies

2015
×
★½
Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry