orange has logged 185 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
02
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
31
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minutemen

Minutemen

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry