Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★½
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Citation

Citation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry