kateleth has logged 45 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry