Kate has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★
Edit this entry  
29
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★½
Edit this entry  
27
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Death Goes to School

Death Goes to School

1953
×
★★
Edit this entry  
27
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★½
Edit this entry  
21
The Domestics

The Domestics

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★★
Edit this entry  
08
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★
Edit this entry  
06
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Once in a New Moon

Once in a New Moon

1935
×
★★
Edit this entry  
30
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★½
Edit this entry  
12
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★
Edit this entry  
07
The Investigation: A Haunting in Sherwood

The Investigation: A Haunting in Sherwood

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★½
Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Edit this entry  
02
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★½
Edit this entry  
02
Horrors of the Black Museum

Horrors of the Black Museum

1959
×
★★
Edit this entry  
30
Tales That Witness Madness

Tales That Witness Madness

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
★½
Edit this entry  
27
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Edit this entry  
23
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terrornauts

The Terrornauts

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Circus of Fear

Circus of Fear

1966
×
½
Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
11
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Twenty Questions Murder Mystery

The Twenty Questions Murder Mystery

1950
×
Edit this entry  
05
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Edit this entry  
04
The Killings at Outpost Zeta

The Killings at Outpost Zeta

1980
×
½
Edit this entry  
04
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★
Edit this entry  
02
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Bear Island

Bear Island

1979
×
★½
Edit this entry  
27
Della

Della

1964
×
★½
Edit this entry  
27
Fire Maidens of Outer Space

Fire Maidens of Outer Space

1956
×
Edit this entry  
25
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Deep

The Deep

1977
×
★½
Edit this entry  
21
Ghost Ship

Ghost Ship

1952
×
Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry