Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Ghost Stories

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Shape of Water

Jan 30

Last Film

Satan's Slave

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
27 films
Horror
27 films
Drama
19 films
Adventure
19 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
Mystery
15 films
Comedy
14 films
Fantasy
7 films
Crime
6 films
USA
46 films
UK
31 films
Canada
4 films
Germany
2 films
China
2 films
Mexico
1 film
Spain
1 film
Italy
1 film
Belgium
1 film
English
72 films
French
6 films
German
5 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Korean
2 films
Xhosa
2 films
Swedish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 234

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Final Girl
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Reformation of St Jules

Films Kate watched in 2018

  • Satan's Slave
  • Happy New Year, Colin Burstead
  • Cam
  • The Dirty Dozen
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Terror
  • Dementia 13
  • The Abominable Snowman
  • Train to Busan
  • The Crawling Eye
  • A Welcome to Britain
  • Tomb Raider
  • See No Evil
  • What Ever Happened to Aunt Alice?
  • The Limehouse Golem
  • Kubo and the Two Strings
  • Green Book
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Curse of Frankenstein
  • H.M.S. Defiant
  • Zootopia
  • The Death of Stalin
  • Hotel Transylvania 2
  • Lock Your Door
  • Blood of the Vampire
  • The Reformation of St Jules
  • Final Girl
  • Blue Ruin
  • Cross-Roads
  • Horror Express
  • The Hate U Give
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Black Widow
  • Green for Danger
  • Stonehearst Asylum
  • Time Lock
  • Night of the Demon
  • Sullivan's Travels
  • The Meg
  • Legend of the Witches
  • Ant-Man and the Wasp
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Living Daylights
  • Bao
  • Incredibles 2
  • The Cassandra Crossing
  • Phantom from Space
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Impulse
  • All the President's Men
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mad Max
  • Deadpool 2
  • The Killing of Sister George
  • Silkwood
  • A Quiet Place
  • Avengers: Infinity War
  • The Innocents
  • Pacific Rim: Uprising
  • Ghost Stories
  • Furious 7
  • Romancing the Stone
  • Annihilation
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Coco
  • Mute
  • Pit and the Pendulum
  • American Mary
  • The Boston Strangler
  • Black Panther
  • Compulsion
  • The Cloverfield Paradox
  • The Shape of Water

World Map

Highly rated films Kate is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more