Highest rated films

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Tangerine

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Troll Hunter

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★

  • Prevenge

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★½

  • A Dark Song

    ★★★½

  • Prospect

    ★★★½

  • Beast

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Moana

    ★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Taste of Fear

Jan 2

Last Film

Scars of Dracula

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Thriller
67 films
Horror
58 films
Drama
55 films
Sci Fi
37 films
Mystery
34 films
Action
31 films
Crime
28 films
Comedy
23 films
Adventure
22 films
Fantasy
11 films
USA
95 films
UK
72 films
France
6 films
Germany
5 films
Canada
5 films
Japan
2 films
China
2 films
Hungary
2 films
Australia
2 films
Sweden
2 films
English
163 films
French
9 films
Spanish
9 films
Russian
7 films
German
7 films
Japanese
5 films
Swedish
3 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 90

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kate’s most liked review

Serenity

This is terrible. But it needs to exist just to show you how terrible it is.

And for that, I love it.

More reviews

Kate’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

North by Northwest
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Fire Maidens of Outer Space
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Child's Play

Films Kate watched in 2019

  • Scars of Dracula
  • The Horror of Frankenstein
  • The Nanny
  • Death Goes to School
  • Night of the Eagle
  • The Domestics
  • The Nice Guys
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Imitation of Life
  • The Kiss of the Vampire
  • The Asphyx
  • A Dark Song
  • Once in a New Moon
  • The Belko Experiment
  • Knives Out
  • Sinister
  • Frankenstein Created Woman
  • Safety Not Guaranteed
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Investigation: A Haunting in Sherwood
  • The Dead Pool
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Torture Garden
  • Horrors of the Black Museum
  • Tales That Witness Madness
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • The Enforcer
  • Terminator: Dark Fate
  • The Terrornauts
  • Odd Thomas
  • The Invitation
  • Circus of Fear
  • Atomic Blonde
  • Children of the Corn
  • Color Out of Space
  • The Day Shall Come
  • The Twenty Questions Murder Mystery
  • The Stuff
  • The Killings at Outpost Zeta
  • The Night Strangler
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Hustlers
  • Bear Island
  • Della
  • Fire Maidens of Outer Space
  • Prospect
  • The Deep
  • Ghost Ship
  • Charade
  • Sorry, Wrong Number
  • Sudden Impact
  • Sorcerer
  • Adventures of Captain Fabian
  • Battle at Big Rock
  • Dracula: Prince of Darkness
  • The Best of Everything
  • Magnum Force
  • Dirty Harry
  • Master of the World
  • Scarlet Street
  • The Bad Batch
  • The Second Woman
  • The Last Man to Hang?
  • The Most Dangerous Game
  • Child's Play
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Deadly Affair
  • Beat Girl
  • Blinded by the Light
  • Spider-Man: Far from Home
  • Men in Black: International
  • Dark Phoenix
  • Danger Tomorrow
  • Fear in the Night
  • Hush
  • The Night My Number Came Up
  • It Comes at Night
  • Notorious
  • The Iron Maiden
  • The Headless Ghost
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Holiday Camp
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Target Earth
  • The Late Edwina Black
  • Women of Twilight
  • Bunny Lake Is Missing
  • The Giant Gila Monster
  • Pokémon Detective Pikachu
  • You Were Never Really Here
  • Hanover Street
  • The Final Girls
  • Moana
  • Boy
  • Cast a Dark Shadow
  • Invasion of the Bee Girls
  • Anne of the Indies
  • The Cat and the Canary
  • Avengers: Endgame
  • The Smallest Show on Earth
  • The Boys from Brazil
  • The Snorkel
  • The Ritual
  • The Boxtrolls
  • The Final Countdown
  • The New York Hat
  • Hellboy
  • Rebecca
  • Badlands
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Pet Sematary
  • Devil Girl from Mars
  • 10 Rillington Place
  • Us
  • Dracula
  • Life
  • Triple Frontier
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • The China Syndrome
  • Boy on a Dolphin
  • Tangerine
  • Womaneater
  • Jane Got a Gun
  • The L-Shaped Room
  • Monster from Green Hell
  • Prevenge
  • The Spiral Staircase
  • The Rocking Horse Winner
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • Dilemma
  • Voyage of the Damned
  • The Medusa Touch
  • Häxan
  • Captain Marvel
  • Juggernaut
  • Troll Hunter
  • And Soon the Darkness
  • Spellbound
  • Bait
  • Serenity
  • Man in the Attic
  • The Velvet Touch
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Mind of Mr. Soames
  • Sudden Fear
  • The Hand
  • Circus of Horrors
  • The Magnificent Seven
  • The Legend of Hell House
  • Don't Breathe
  • Polar
  • Another Man's Poison
  • Burn After Reading
  • The Hateful Eight
  • Nomads
  • The Monkey's Paw
  • Assault on Precinct 13
  • North by Northwest
  • Tomorrow at Ten
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Bushwick
  • The Girl with All the Gifts
  • Beast
  • The Night Has Eyes
  • Taste of Fear

World Map

Highly rated films Kate is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more