Highest rated films

  • Tenet

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 6 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Doomwatch

Jan 1

Last Film

The Skull

Sep 19

Genres, Countries & Languages

Horror
22 films
Drama
21 films
Thriller
18 films
Sci Fi
16 films
Action
11 films
Comedy
10 films
Mystery
9 films
Fantasy
7 films
Adventure
7 films
Crime
7 films
USA
28 films
UK
26 films
Canada
8 films
Germany
2 films
Estonia
1 film
France
1 film
Australia
1 film
Greece
1 film
Spain
1 film
English
54 films
German
5 films
Latin
2 films
French
2 films
Arabic
1 film
Spanish
1 film
Italian
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kate’s most liked review

The Black Cauldron

★½

I tried to figure out why I didn't see this in the theatres - I was the perfect age for it - and I remember seeing Return to Oz and other films in the theatre, so it wasn't that it'd be too scary.
I can only assume that Dad took one look at it, realised it'd be a Lord of the Rings knock-off, and promptly said no.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Storage 24
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Cat & Mouse

Films Kate watched in 2020

  • The Skull
  • Bill & Ted Face the Music
  • Doghouse
  • Mandy
  • Tenet
  • Escapes
  • Encounter with the Unknown
  • Midnight Special
  • The Carpetbaggers
  • The Old Guard
  • Storage 24
  • Candyman
  • Cat & Mouse
  • Return to Babylon
  • The Upturned Glass
  • City That Never Sleeps
  • The Black Cauldron
  • Rasputin: The Mad Monk
  • The Masque of the Red Death
  • Timeslip
  • San Andreas
  • Juggernaut
  • I, Tonya
  • Night of the Big Heat
  • The Admirable Crichton
  • The Strange World of Planet X
  • Warlords of Atlantis
  • The Black Hole
  • The Void
  • The Mind Benders
  • Tower of Terror
  • Maps to the Stars
  • The Great Gabbo
  • The Uncanny
  • Fragment of Fear
  • The Lost Continent
  • City on Fire
  • The Ninth Configuration
  • To the Devil a Daughter
  • Nothing But the Night
  • To Catch a Thief
  • Zombieland: Double Tap
  • Freaks
  • Paradise Hills
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • It Chapter Two
  • Ready or Not
  • Magnificent Obsession
  • The Gorgon
  • The Man Who Haunted Himself
  • They Came from Beyond Space
  • The Satanic Rites of Dracula
  • Jojo Rabbit
  • Doomwatch

World Map

Highly rated films Kate is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Nomadland
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more