RSS feed for KateSherrod
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Witness to Waco: Inside the Siege

Witness to Waco: Inside the Siege

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Circle of Power

Circle of Power

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kon-Tiki

Kon-Tiki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deer Boy

Deer Boy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
That Sugar Film

That Sugar Film

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The White Countess

The White Countess

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trench

The Trench

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Beyond

The Beyond

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Leopold's Ghost

King Leopold's Ghost

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lumumba

Lumumba

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
War and Peace, Part III: The Year 1812

War and Peace, Part III: The Year 1812

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
13
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Castle

The Castle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beaver Trilogy

The Beaver Trilogy

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
God's Angry Man

God's Angry Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tony Robbins: I Am Not Your Guru

Tony Robbins: I Am Not Your Guru

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry