RSS feed for KateSherrod

KateSherrod has logged 112 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thing on the Doorstep

The Thing on the Doorstep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scorpion

Scorpion

1986
×
Edit this entry  
06
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Penelope

Penelope

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Genghis Khan: To The Ends Of The Earth And Sea

Genghis Khan: To The Ends Of The Earth And Sea

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Genghis Khan: To The Ends Of The Earth And Sea

Genghis Khan: To The Ends Of The Earth And Sea

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Errors of the Human Body

Errors of the Human Body

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Time Zero: The Last Year of Polaroid Film

Time Zero: The Last Year of Polaroid Film

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Signal

The Signal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Random Quest

Random Quest

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Exit

Exit

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Off Label

Off Label

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mars

Mars

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry