RSS feed for KateSherrod

KateSherrod has logged 52 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Radio Free Albemuth

Radio Free Albemuth

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Synchronicity

Synchronicity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Allegiant

Allegiant

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt

Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt

Vita Activa: The Spirit of Hannah Arendt

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ushpizin

Ushpizin

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ushpizin

Ushpizin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★½
Read prior review Edit this entry  
13
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sol

Sol

2012
×
★★★
Edit this entry