RSS feed for KateSherrod

KateSherrod has logged 60 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Betting on Zero

Betting on Zero

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Idaho Transfer

Idaho Transfer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Are The Tide

We Are The Tide

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Too Big to Fail

Too Big to Fail

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Last Bolshevik

The Last Bolshevik

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry