RSS feed for KateSherrod
  • Drowning by Numbers

    Drowning by Numbers

    ★★★★★

    My first Greenaway film and my forever favorite. From its strobe-lit misty scenery to its gratuitous extreme closeups of nature (hooray Sacha Vierny) to the extraordinary performances of Bernard Hill and Joan Plowright and Juliet Stephenson and Joely Richardson to the delightful and weird games that form its sub-plot to its perfect perfect perfect Michael Nyman score... There is nothing about this movie I don't adore.

  • A Zed & Two Noughts

    A Zed & Two Noughts

    ★★★★½

    My inability to tire of this film has nothing to do with the plot or characters (though it was once an important part of my grieving process) and everything to do with the weird aesthetics of the time lapse decomposition films, the narratively relevant David Attenborough voice overs, the gorgeous multiple strobe lighting, and Andrea Fereol. And the snails aren't too bad, either.

  • The Draughtsman's Contract

    The Draughtsman's Contract

    ★★★★★

    I love this film the most for its score, in which Michael Nyman, my favorite film composer, remixes some of the best bits of Henry Purcell, my favorite composer, full stop. But I also love that it's set in my favorite period, the 17th century, and shows off Greenaway's wonderful talent for tableau, though not yet his mastery of side scroll with tableau. I consider this film an underrated work of genius.

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★★

    First time seeing this since I caught its premiere at the Toronto International Film Festival. It holds up brilliantly, first and foremost as a crazy 80s style action flick XD

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★½

    Evaluating this as a Christmas movie. My verdict is affirmative.

  • They Were Expendable

    They Were Expendable

    ★★★★★

    As a Cryptonomicon fan, I mentally add Bobby Shadow flipping off MacArthur to certain scenes and it works perfectly.

    This film is a damn masterpiece.

  • Idaho Transfer

    Idaho Transfer

    ★★★

    This is a weird little piece of stoner sci fi, with some stolidly horrible amateur acting, some great scenery porn, and an interesting ideas here and there. Time traveling teenagers escape an ecological catastrophe only to get trapped in a bleak post-apocalypse unable to fulfill their purpose. Worth it for the bitterly hilarious ending.

  • We Are The Tide

    We Are The Tide

    ★★★½

    If you're among the many who are anxiously awaiting the film adaptation of Jeff Vandermeer's Annihilation, this film ought to tide you over (Ha ha). Like much lo-fi sci-fi, this is a slow burn, and more atmospheric than dramatic or exciting, but sometimes quietly mysterious is just what's needed.

  • Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

    Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

    ★★★★★

    You never knew how much you wanted to watch Mark Rylance and Alice Krige sleepwalk through a disused Hapsburg hunting lodge until you're given the opportunity. Then you want to do it twice.

  • 24 Hour Party People

    24 Hour Party People

    ★★★½

    The combination of Michael Winterbottom, Steve Cohan and Rob Brydon is never not excellent. The film lives up to its soundtrack.

  • The Bed Sitting Room

    The Bed Sitting Room

    ★★★★★

    This is a work of pure comic genius that deserves to be much better known. Imagine if JG Ballard wrote a Monty Python skit Now add the most amazing cast possible and watch them gradually transform into prices of furniture, and, yes, a tiny apartment. When you see it then you'll understand Sort of. Keep it on hand for when you need good medicine.

  • The Last Days on Mars

    The Last Days on Mars

    ★★

    A perfectly competent zombie film that happens to be set on Mars. What a waste of props and cast. Zzz