RSS feed for KateSherrod

KateSherrod has written 38 reviews for films rated ★★★★ .

  • Outlaw King

    Outlaw King

    ★★★★

    A solid outing with some highlights, notably Florence Pugh. My mom appreciated the relative lack of gore compared to, e.g., Vikings. I appreciated the ridiculous Foreplay With Thistle Because Scotland. It did its job. We were entertained. And it was better than Brave heart.

  • Kon-Tiki

    Kon-Tiki

    ★★★★

  • Deer Boy

    Deer Boy

    ★★★★

    Actual review of this 15-minute gem can be found at Sonneteer at the Cinema!

  • Garlic Is as Good as Ten Mothers

    Garlic Is as Good as Ten Mothers

    ★★★★

    This, too, has been sonnetized for your protection.

  • That Sugar Film

    That Sugar Film

    ★★★★

    One of the more entertaining entries in the OMGEVILFOOOD genre, owing a lot to Morgan Spurlock. Interludes by the likes of Stephen Fry keep it lively and a little silly, but well, if one has seen Sue Perkins and Giles Coren do this same schtick (establish baseline health, go on crazy diet, follow up to see the damage) through centuries of historical cuisines, this isn't quite as satisfying.

    Trigger warning: about 50 minutes in, there is a scene involving some…

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★

    Everybody else has already said everything about this film. Everybody either loves it passionately or hates it just as passionately. Its worthy of both evaluations, I suppose. I for one find it bewitching from beginning to end (except maybe the sepia toned tour of downtown Tokyo toward the beginning, which really does just go on for too long but I know why it's there).

  • Perceval

    Perceval

    ★★★★

    This is such an unusual film! To watch it is to feel one is attending a ritual straight out of Jesse L. Weston's book. Stylized, artificial, cerebral, it engages like no other.

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★★

    First time seeing this since I caught its premiere at the Toronto International Film Festival. It holds up brilliantly, first and foremost as a crazy 80s style action flick XD

  • My Scientology Movie

    My Scientology Movie

    ★★★★

    I actually prefer this one too Going Clear in artistic terms. I like the device of simultaneously telling a story and showing us how you're telling the story (e.g. casting/auditions, discussions about logistics, etc). The tension between the filmmaker and his primary source was especially interesting and absorbing. I didn't learn anything new, but I got a new way of experiencing what I'd learned elsewhere. A good effort.

  • Pontypool

    Pontypool

    ★★★★

    Be sure to watch all the way to the end of this most cerebrally strange of horror films. A straight up adaptation of the novel would probably not be as eerily effective as setting it in a radio station. An inspired choice!

  • John Dies at the End

    John Dies at the End

    ★★★★

    I'm a fan of the books and find this a satisfying adaptation of the first one, changes and all.

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★

    Zac Snyder needs to go, but even he couldn't ruin this film, which lives up to all the hype, positive and negative.