Sort by

katie has logged 318 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moving

Moving

2019
×
Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clifford

Clifford

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry