katie has logged 32 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
Edit this entry  
27
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry