Sort by

katewaterlife has logged 149 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blended

Blended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sean eternos: Campeones de América

Sean eternos: Campeones de América

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
21 & Over

21 & Over

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
An Education

An Education

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Don't Know How She Does It

I Don't Know How She Does It

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Roles in the Wind

Roles in the Wind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alive

Alive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blended

Blended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blended

Blended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry