RSS feed for Kathie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Gore Vidal: The United States of Amnesia

Gore Vidal: The United States of Amnesia

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mélo

Mélo

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
For No Good Reason

For No Good Reason

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fishing Without Nets

Fishing Without Nets

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Unto Death

Love Unto Death

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Blood

Hot Blood

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★½
Edit this entry  
24
District B13

District B13

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Disappear Completely

How to Disappear Completely

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Locke

Locke

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Fish & Cat

Fish & Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Forest

The Forest

2012
×
★½
Edit this entry  
15
Pine Ridge

Pine Ridge

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Trespassing Bergman

Trespassing Bergman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beyond The Edge

Beyond The Edge

2013
×
★★
Edit this entry  
11
The Grand Seduction

The Grand Seduction

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Heli

Heli

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Sweet Pepper Land

My Sweet Pepper Land

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Aftermath

Aftermath

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Charlie Victor Romeo

Charlie Victor Romeo

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flashback Memories 3D

Flashback Memories 3D

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Despite the Gods

Despite the Gods

2012
×
★½
Edit this entry  
06
The Congress

The Congress

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Brave Miss World

Brave Miss World

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Forgotten Kingdom

The Forgotten Kingdom

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
R100

R100

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ugly

Ugly

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sagrada - The Mystery Of Creation

Sagrada - The Mystery Of Creation

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
The Summer of Flying Fish

The Summer of Flying Fish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Belle

Belle

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry