• Death to 2020

    ★★½

  • The Cup

    ★★★½

  • Estate

    ★★★

  • Pulang

    ★★½

  • Tellurian Drama

    ★★★

  • Rocketship

    ★★★

  • The Smell of Coffee

    ★★

  • Sunrise in My Mind

    ★★½

  • How to Die Young in Manila

    ★★★½

  • Bình

    ★★★

  • Tiong Bahru Social Club

    ★★★½

  • A Balance

    ★★½

  • Soul

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Here is Not There

    ★★½

  • Tenet

  • Red Aninsri; Or, Tiptoeing on the Still Trembling Berlin Wall

    ★★★★

  • The Unseen River

    ★★★★

  • A Trip to Heaven

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • Mulan

    ★½

  • Days

    ★★★½

  • Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

    ★★★★

  • Filipiñana

    ★★★★

  • The Cloud in Her Room

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • A Perfectly Normal Family

    ★★★★

  • Minari

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★

  • To Calm the Pig Inside

    ★★★½

  • People on Sunday

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Happy Old Year

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Judy Free

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • The Wild Goose Lake

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • First Love

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★½

  • See You Yesterday

    ★★★½

  • The Neighbors' Window

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Saint Frances

    ★★★★

  • We Are Little Zombies

    ★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • The Last Hangover

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½