Kathleen has logged 95 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
White God

White God

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Trip Home

Last Trip Home

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystery

Mystery

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spring Fever

Spring Fever

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Human Form

Human Form

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Love and Bruises

Love and Bruises

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Purple Butterfly

Purple Butterfly

2003
×
★★
Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Disintegration 93-96

Disintegration 93-96

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Summer Palace

Summer Palace

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
15: The Movie

15: The Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Seasons

Three Seasons

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apprentice

Apprentice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Little Toys

Little Toys

1933
×
Read the review Edit this entry