Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grudge

The Grudge

2020
×
Edit this entry  
22
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
20
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dominion

Dominion

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
13
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
Edit this entry  
11
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★
Edit this entry  
09
What the Health

What the Health

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry