RSS feed for Kat

Kat has logged 35 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
01
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Diabolique

Diabolique

1955
×
Edit this entry  
03
Eaten Horizons

Eaten Horizons

1950
×
Edit this entry  
29
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King and I

The King and I

1956
×
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Edit this entry  
16
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Edit this entry  
08
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★
Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
Edit this entry  
02
The Searchers

The Searchers

1956
×
Edit this entry  
09
Knighty Knight Bugs

Knighty Knight Bugs

1958
×
Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
30
The Prince and the Showgirl

The Prince and the Showgirl

1957
×
★★★
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry