RSS feed for Kat

Kat has logged 244 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Suitable For Children

Not Suitable For Children

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cashback

Cashback

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★
Edit this entry  
04
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bad Grandpa

Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Lonely Place to Die

A Lonely Place to Die

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien: Resurrection

Alien: Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry