Kat has logged 205 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minions: Orientation Day

Minions: Orientation Day

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Banana

Banana

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Minions: Home Makeover

Minions: Home Makeover

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Once

Once

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fill the Void

Fill the Void

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry