RSS feed for Kat

Kat has logged 372 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
Edit this entry  
30
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
29
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
18
The Falling

The Falling

2014
×
★★
Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Un chien andalou

Un chien andalou

1929
×
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Edit this entry  
02
The Searchers

The Searchers

1956
×
Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Edit this entry  
29
The Tommyknockers

The Tommyknockers

1993
×
★★
Edit this entry  
29
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
29
Mower Minions

Mower Minions

2016
×
½
Edit this entry  
28
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
24
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
17
Living in the Age of Airplanes

Living in the Age of Airplanes

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
15
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry