RSS feed for Kat

Kat has logged 265 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★
Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
Edit this entry  
26
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
26
Belle's Magical World

Belle's Magical World

1998
×
★½
Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
20
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1988
×
Edit this entry  
13
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
Edit this entry  
13
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Edit this entry  
11
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
Edit this entry  
07
Apostasy

Apostasy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
Edit this entry  
25
Angelica

Angelica

2015
×
★★
Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malevolent

Malevolent

2018
×
Edit this entry