RSS feed for Kat

Kat has logged 47 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lou

Lou

2017
×
Edit this entry  
31
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Zig Zag

Zig Zag

1996
×
Edit this entry  
31
Girls Swinging

Girls Swinging

1897
×
Edit this entry  
31
The Derby

The Derby

1896
×
Edit this entry  
31
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
Edit this entry  
31
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
31
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Human

Human

2015
×
Edit this entry  
24
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
24
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
11
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Edit this entry  
10
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
Edit this entry  
08
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
04
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
02
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meru

Meru

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry