RSS feed for Kat

Kat has logged 248 entries for action films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Edit this entry  
05
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
04
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
Edit this entry  
24
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
14
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
22
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
17
The Crow

The Crow

1994
×
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
M

M

1931
×
Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry