RSS feed for Kat

Kat has logged 308 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stumped

Stumped

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry