2012

Kat Moir Kat Moir’s year in review

Kat’s highest rated films

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Little Children

    ★★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★★★★

  • The Bucket List

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Despicable Me

    ★★★★★

  • Meet Joe Black

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 198 Films watched
  • 16.5 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Sitter

Jan 18

Most Watched

Drive

3 times

Midnight in Paris

twice

Ace Ventura: Pet Detective

twice

Last Film

Black Swan

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
83 films
Comedy
76 films
Romance
47 films
Thriller
45 films
Adventure
44 films
Fantasy
44 films
Family
41 films
Horror
36 films
Action
33 films
Animation
24 films
USA
179 films
UK
37 films
France
12 films
Germany
9 films
Canada
8 films
New Zealand
8 films
Australia
5 films
Spain
3 films
Mexico
2 films
Japan
1 film
English
197 films
French
24 films
Spanish
23 films
German
11 films
Russian
7 films
Italian
5 films
Swedish
4 films
Thai
3 films
Arabic
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kat’s most liked review

American Beauty

★★★★★

I feel like I've been in a coma for the past twenty years. And I'm just now waking up.

What is your purpose in life? How do you see yourself? How do you interact with other people? Is your life turning into one big routine?

This film teaches you how…

More reviews

Kat’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Piranha 3DD
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Chameleon
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2012

  • Black Swan
  • Midnight in Paris
  • Little Children
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Life of Pi
  • Mr. Brooks
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Some Like It Hot
  • Piranha 3DD
  • Rise of the Guardians
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Stranger Than Fiction
  • Days of Heaven
  • The Mask
  • The Village
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Cabin in the Woods
  • Home Alone
  • Braindead
  • The Inbetweeners Movie
  • Poltergeist
  • Elizabeth: The Golden Age
  • The Grey
  • Skyfall
  • Final Destination 5
  • Drive
  • Excision
  • Cast Away
  • Cube 2: Hypercube
  • Frankenweenie
  • Cube
  • The Devil Inside
  • Take Shelter
  • Wanted
  • Footloose
  • Due Date
  • Rachel Getting Married
  • Love Actually
  • Mulholland Drive
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Saw II
  • My Week with Marilyn
  • Taken 2
  • The Woman in Black
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Chameleon
  • 21 Jump Street
  • The Princess Bride
  • Lawless
  • Like Crazy
  • The Bucket List
  • The Loved Ones
  • Yes Man
  • Jaws
  • Moon
  • A Single Man
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • Disturbia
  • Hysteria
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Winnie the Pooh
  • Doghouse
  • Juno
  • The Watch
  • Tarzan
  • Creep
  • Beauty and the Beast
  • Rango
  • A Few Best Men
  • Sleeping Beauty
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Eye
  • My Bloody Valentine
  • Brave
  • The Truman Show
  • The Hunger Games
  • Cool Runnings
  • The Crazies
  • Drive
  • Secretary
  • Teeth
  • What Dreams May Come
  • Something's Gotta Give
  • The Mist
  • Despicable Me
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Jumanji
  • Ted
  • Hook
  • Meet Joe Black
  • In Search of a Midnight Kiss
  • Dark Water
  • The Nightmare Before Christmas
  • Before Sunset
  • Alien³
  • The Young Victoria
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Jaws
  • The Dark Knight Rises
  • The Shining
  • The Skeleton Key
  • The Lion King
  • Bad Teacher
  • Léon: The Professional
  • One Day
  • Pan's Labyrinth
  • The Proposal
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Dead End
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Drive
  • Aliens
  • Alien
  • Prometheus
  • The Exorcist
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Beastly
  • Friends with Benefits
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Humanoids from the Deep
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Lost Boys
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Adventures of Tintin
  • Léon: The Professional
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Splice
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Descendants
  • Alice in Wonderland
  • Spider-Man
  • Dark Shadows
  • My Week with Marilyn
  • Knowing
  • Holes
  • The Little Mermaid
  • The Cottage
  • American Reunion
  • The Secret Garden
  • The Secret Garden
  • Punch-Drunk Love
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Other Guys
  • Serendipity
  • The Time Traveler's Wife
  • Date Night
  • Silent Hill
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • Evening
  • Flushed Away
  • Yogi Bear
  • The Tourist
  • Nights in Rodanthe
  • Hercules
  • The Hangover
  • Salt
  • Edward Scissorhands
  • It's Complicated
  • Corpse Bride
  • Shortbus
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Avatar
  • 127 Hours
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • Toy Story 3
  • Pocahontas
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Mrs. Doubtfire
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hocus Pocus
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Shaun of the Dead
  • Innerspace
  • The Change-Up
  • Mrs. Doubtfire
  • Unforgiven
  • Midnight in Paris
  • Submarine
  • Something's Gotta Give
  • The Beach
  • The League of Gentlemen's Apocalypse
  • Oliver!
  • Snakes on a Plane
  • Fight Club
  • The Pianist
  • The Holy Mountain
  • The Shawshank Redemption
  • War Horse
  • The Sitter

Highly rated films Kat missed

  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Wolf Children
  • McCullin

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more