2013

Kat Moir Kat Moir’s year in review

Kat’s highest rated films

  • Cast Away

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Meet Joe Black

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • The Incredible Journey of Mary Bryant

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 244 Films watched
  • 20.3 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

The Impossible

Jan 4

Most Watched

Warm Bodies

3 times

Airplane!

3 times

Cast Away

twice

Last Film

Breakfast at Tiffany's

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
120 films
Comedy
95 films
Thriller
55 films
Romance
52 films
Adventure
45 films
Horror
45 films
Action
43 films
Family
42 films
Fantasy
36 films
Sci Fi
32 films
USA
196 films
UK
53 films
France
18 films
Canada
15 films
Germany
12 films
Spain
7 films
Italy
4 films
Australia
4 films
China
3 films
English
238 films
French
31 films
Spanish
17 films
German
14 films
Russian
11 films
Italian
9 films
Chinese
5 films
Portuguese
4 films
Cantonese
4 films
Hindi
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kat’s most liked review

Step Brothers

★★★★★

“Brennan, that is the voice of an angel. Brennan I can’t even make eye contact with you right now. Your voice is like a combination of Fergie and Jesus.”

Regardless of the massive amount of times I've seen this, Step Brothers never loses its hilarity or charm.

I just think…

More reviews

Kat’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Piranha 3DD
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Incredible Journey of Mary Bryant
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2013

  • Breakfast at Tiffany's
  • Candyman
  • The Spectacular Now
  • Iron Man 3
  • Not Suitable For Children
  • Room in Rome
  • Cast Away
  • Prince Avalanche
  • Rise of the Guardians
  • The Black Cauldron
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Impossible
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • The Way Way Back
  • Arthur Christmas
  • Fantastic Mr. Fox
  • Miracle on 34th Street
  • Tangled Ever After
  • The Hangover Part II
  • Love Actually
  • Back to the Future Part II
  • Hotel Transylvania
  • Carrie
  • The Wizard of Oz
  • Warm Bodies
  • Mary and Max
  • Jackass Number Two
  • Pretty Woman
  • Revolutionary Road
  • Gravity
  • Lady in the Water
  • Corpse Bride
  • Cashback
  • Wuthering Heights
  • The Innkeepers
  • Jack Reacher
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • The Duchess
  • An American Werewolf in London
  • A Lonely Place to Die
  • Captain Phillips
  • 3:10 to Yuma
  • The Descent: Part 2
  • New Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street
  • Sweet Home Alabama
  • Zombieland
  • This Is the End
  • The Game
  • Alien Resurrection
  • All About Eve
  • A Clockwork Orange
  • The Call
  • Excision
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Airplane!
  • Bicentennial Man
  • Rush
  • Cosmopolis
  • The Kings of Summer
  • White House Down
  • Insidious: Chapter 2
  • Sleepy Hollow
  • About Time
  • Sightseers
  • The Boat That Rocked
  • You're Next
  • Threesome
  • The Shining
  • Dan in Real Life
  • Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin
  • Elysium
  • Tombstone
  • Little Children
  • We're the Millers
  • Death Becomes Her
  • The Shootist
  • True Romance
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lost Boys
  • Where the Wild Things Are
  • The Conjuring
  • Warm Bodies
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • The Lone Ranger
  • RED 2
  • The Notebook
  • American Pie
  • House of Wax
  • I Am Number Four
  • The Heat
  • The Pact
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Fight Club
  • It
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • A Bug's Life
  • Young Adult
  • The Sixth Sense
  • City of God
  • This Is 40
  • The World's End
  • The Karate Kid
  • Dan in Real Life
  • Eyes Wide Shut
  • The Social Network
  • Eagle Eye
  • True Grit
  • A Single Man
  • Mulan
  • Forrest Gump
  • Water for Elephants
  • Alice in Wonderland
  • Cosmopolis
  • The Iron Lady
  • Before Midnight
  • The Mummy Returns
  • Chitty Chitty Bang Bang
  • Source Code
  • Stoker
  • Groundhog Day
  • Children of Men
  • The Green Mile
  • Despicable Me 2
  • This Is the End
  • You've Got Mail
  • World War Z
  • Megan Is Missing
  • The Social Network
  • Django Unchained
  • The Other Boleyn Girl
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Orphan
  • Now You See Me
  • The Rum Diary
  • Silver Linings Playbook
  • The Descendants
  • Pocahontas
  • Carnage
  • Albert Nobbs
  • When the Lights Went Out
  • Life of Pi
  • The Silence of the Lambs
  • Piranha 3DD
  • The Butterfly Effect
  • Lady and the Tramp
  • The Wind in the Willows
  • Hysteria
  • Garden State
  • Treasure Island
  • The Rescuers
  • The Departed
  • Delicacy
  • The Emperor's New Groove
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Devil Wears Prada
  • The Green Mile
  • Casper
  • The Butterfly Effect
  • Fight Club
  • Warm Bodies
  • Flight
  • Cockneys vs Zombies
  • Fast & Furious 6
  • Paul
  • Source Code
  • A Nightmare on Elm Street
  • Prometheus
  • Maniac
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Airplane!
  • My Summer of Love
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Evil Dead
  • Submarine
  • Grabbers
  • Emmanuelle
  • Matilda
  • Airplane!
  • Meet Joe Black
  • Water for Elephants
  • An Education
  • The Rum Diary
  • The Day After Tomorrow
  • Step Brothers
  • Evil Aliens
  • My Week with Marilyn
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Oblivion
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • The Incredible Journey of Mary Bryant
  • Dawn of the Dead
  • The Hunger Games
  • Shrek Forever After
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • The Little Vampire
  • Finding Neverland
  • The Borrowers
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • True Romance

See all 244

Highly rated films Kat missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: what.
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Inside Llewyn Davis
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more