2014

Kat Moir Kat Moir’s year in review

Kat’s highest rated films

  • Chef

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Love Actually

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 209 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Final Destination 3

Jan 1

Most Watched

The Great Gatsby

3 times

Frozen

twice

Chef

twice

Last Film

Driving Miss Daisy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
95 films
Comedy
75 films
Thriller
48 films
Adventure
40 films
Romance
40 films
Family
39 films
Horror
33 films
Action
33 films
Fantasy
29 films
Sci Fi
28 films
USA
176 films
UK
43 films
France
19 films
Germany
13 films
Canada
11 films
Australia
10 films
Spain
5 films
Belgium
4 films
Japan
4 films
Denmark
3 films
English
206 films
French
32 films
Spanish
20 films
German
11 films
Italian
9 films
Portuguese
4 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 49 Added 65

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kat’s most liked review

Star Wars

★★★★½

This is my first ever attempt at Star Wars. I don't just mean A New Hope, I mean Star Wars in general.

Seriously, no joke.

However I almost feel privileged that at the age of 21, I get to see all these for the first ever time. I bet there's…

More reviews

Kat’s most liked list

Letterboxd's Desert Island Movies

Imagine if, by some random circumstance, all of us Letterboxd crew ended up completely stranded on a desert island together in the middle of nowhere, 'Cast Away' style. After building our colony and searching for food, we'd all get pretty bored. Mysteriously, a TV, blu-ray and power source washes up…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Tom's Midnight Garden
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2014

  • Driving Miss Daisy
  • Frozen
  • Minions: Orientation Day
  • Banana
  • Home Makeover
  • BURN·E
  • Sherlock Holmes
  • To the Wonder
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Trainspotting
  • The Fault in Our Stars
  • Love Actually
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Elf
  • Chef
  • Sense and Sensibility
  • The Nightmare Before Christmas
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Skyfall
  • The Great Gatsby
  • Paddington
  • Monsters, Inc.
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Aristocats
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • The Imitation Game
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • August: Osage County
  • Beauty and the Beast
  • The Little Mermaid
  • 50/50
  • High Fidelity
  • The Reader
  • Once
  • I Am Sam
  • Eat Pray Love
  • Moulin Rouge!
  • Ali G Indahouse
  • Addams Family Values
  • The Addams Family
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • American Wedding
  • Fill the Void
  • Ghostbusters
  • The Babadook
  • The Maze Runner
  • Psycho
  • Annie Hall
  • Annabelle
  • Amélie
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • Sharknado
  • Blue Is the Warmest Color
  • Tom's Midnight Garden
  • Her
  • Child's Play
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Horns
  • Taken
  • The Science of Sleep
  • Endless Love
  • Manhattan
  • Honeymoon
  • Carnage
  • Boyhood
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Awakening
  • The Grand Budapest Hotel
  • About Time
  • Byzantium
  • Take This Waltz
  • As Above, So Below
  • Maleficent
  • The Lost Boys
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Splice
  • The Inbetweeners 2
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Winnie the Pooh
  • Dumbo
  • Lucy
  • Mrs. Doubtfire
  • The Amazing Spider-Man
  • Source Code
  • Into the Storm
  • The Kings of Summer
  • Se7en
  • The Inbetweeners 2
  • Twister
  • House on Haunted Hill
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Hellraiser
  • In Time
  • Mirrors
  • Mr. Magorium's Wonder Emporium
  • The Purge: Anarchy
  • Step Brothers
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Matrix
  • (500) Days of Summer
  • Sleepless in Seattle
  • Boyhood
  • The Bridge
  • How to Train Your Dragon 2
  • Titanic
  • The Goonies
  • The Fox and the Hound
  • Romeo + Juliet
  • Chef
  • Back to the Future Part III
  • Casablanca
  • Stranger by the Lake
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Inspector Gadget
  • 3 Days to Kill
  • Bruce Almighty
  • Anne Frank: The Whole Story
  • Sin City
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Grand Budapest Hotel
  • Gravity
  • A Perfect Getaway
  • 22 Jump Street
  • Oculus
  • The Wolf of Wall Street
  • Finding Nemo
  • Sleeping Beauty
  • The Lego Movie
  • A Million Ways to Die in the West
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Drive
  • Hostel: Part III
  • Big Fish
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Would You Rather
  • How I Live Now
  • Godzilla
  • Marie Antoinette
  • Limitless
  • The Unborn
  • Neighbors
  • Labor Day
  • Blue Jasmine
  • The Great Gatsby
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Due Date
  • The Hunchback of Notre Dame
  • The Sweet Hereafter
  • Hercules
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Dallas Buyers Club
  • The Conjuring
  • Vicky Cristina Barcelona
  • 28 Weeks Later
  • Lovelace
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Lawless
  • Joe
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Empire Strikes Back
  • Noah
  • Only Lovers Left Alive
  • The Seven Year Itch
  • Rush
  • Labyrinth
  • Star Wars
  • Farm House
  • Brief Encounter
  • Airplane!
  • Ted
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Ruby Sparks
  • Shame
  • Non-Stop
  • Rogue
  • Don Jon
  • Confessions of a Shopaholic
  • The Lego Movie
  • ParaNorman
  • Brokeback Mountain
  • A Time to Kill
  • Twister
  • The Phantom of the Opera
  • Philomena
  • American Mary
  • Mama
  • Quantum of Solace
  • Her
  • The Wolf of Wall Street
  • 21 Jump Street
  • Saving Mr. Banks
  • Upstream Color
  • 12 Years a Slave
  • 127 Hours
  • Frozen
  • The Shining
  • Jackass 2.5
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Great Gatsby
  • Evan Almighty

See all 209

Highly rated films Kat missed

  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • Winter Sleep
  • Wild Tales
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more