2018

Kat Moir Kat Moir’s year to date

Kat’s highest rated films

  • Coco

    ★★★★★

  • Leon: The Professional

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Twister

    ★★★★★

  • What the Health

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Dear Basketball

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 124 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Niagara

Jan 1

Most Watched

Coco

3 times

The Greatest Showman

twice

Jaws

twice

Last Film

The Beyond

Jun 17

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Thriller
37 films
Adventure
26 films
Sci Fi
25 films
Comedy
22 films
Action
22 films
Horror
17 films
Animation
15 films
Romance
15 films
Crime
12 films
USA
92 films
UK
32 films
France
7 films
Germany
5 films
Canada
3 films
Belgium
2 films
Italy
2 films
Australia
2 films
English
118 films
French
17 films
Spanish
7 films
Italian
6 films
Russian
4 films
German
4 films
Swahili
2 films
Turkish
2 films
Vietnamese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Kat’s most liked review

Coco

★★★★★

Probably the only time I’ve cried for at least the final 20 minutes of a film...and then started again when the credits rolled. 

I LOVED this. I really expect this to stay in my top of the year.

More reviews

Kat’s most liked list

2017 ranked

Everything I’ve seen released in 2017, ranked by the order I enjoyed them. What a great year for film! Excludes short films and documentaries.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jeepers Creepers 3
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Girls Swinging

Films watched in 2018

  • The Beyond
  • The Thief Lord
  • The Edge of Seventeen
  • The Island of Dr. Moreau
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Commuter
  • Thoroughbreds
  • The Iron Giant
  • Coco
  • Cargo
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • For a Few Dollars More
  • Baby Driver
  • The Ritual
  • The Hug
  • Speed
  • The Dark Tower
  • The Hurricane Heist
  • Leon: The Professional
  • Jeepers Creepers 3
  • We Need to Talk About Kevin
  • Mars Attacks!
  • Fantastic Mr. Fox
  • Wetlands
  • God's Own Country
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Lost World: Jurassic Park
  • The Greatest Showman
  • The Terminal
  • Juno
  • Wind River
  • A Quiet Place
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Chariots of Fire
  • Loving
  • Twister
  • The Levelling
  • Goldfinger
  • Dunkirk
  • Halloween
  • Brooklyn
  • Insidious
  • Apocalypse Now
  • Annihilation
  • Love, Simon
  • Louis Theroux: Louis and the Nazis
  • Louis Theroux: Louis and the Brothel
  • What the Health
  • Guardians of the Galaxy
  • Coco
  • Jaws
  • Moana
  • Jurassic Park
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Into the Storm
  • Apollo 13
  • Edges
  • Stumped
  • Fences
  • Mute
  • American Honey
  • I Am Not Your Negro
  • Alice's Wonderland
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Some Like It Hot
  • Coco
  • Jaws
  • Black Panther
  • Moonrise Kingdom
  • Jigsaw
  • American Psycho
  • mother!
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Piper
  • Lou
  • Dear Basketball
  • Zig Zag
  • Girls Swinging
  • The Derby
  • The '?' Motorist
  • The Big Swallow
  • The One-Man Band
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • The Greatest Showman
  • Black Mirror: Nosedive
  • Black Mirror: Crocodile
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Human
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: The National Anthem
  • Good Time
  • Pride
  • The Incredibles
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Adaptation.
  • The Abyss
  • Creep 2
  • It
  • The Little Mermaid
  • A Quiet Passion
  • Near Dark
  • The Prestige
  • The Lego Batman Movie
  • Beauty and the Beast
  • Platoon
  • A Beautiful Mind
  • The Hurt Locker
  • The 5th Wave
  • Marty
  • Kramer vs. Kramer
  • Out of Africa
  • Black Mirror: Arkangel
  • Chicago
  • Inglourious Basterds
  • Black Mirror: Playtest
  • My Cousin Rachel
  • The Red Shoes
  • Meru
  • Mrs. Doubtfire
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Niagara

Highly rated films Kat missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Avengers: Infinity War
  • Shoplifters
  • Isle of Dogs

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more