Sort by

katia ✨ has logged 44 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Instant Family

Instant Family

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry