katiamarl8 has logged 107 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Room

Suicide Room

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bride

The Bride

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Fire in Castilla

Fire in Castilla

1961
×
★★½
Edit this entry  
18
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bar

The Bar

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Safe

Safe

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exam

Exam

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weekend

Weekend

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Something Must Break

Something Must Break

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Thumbelina

Thumbelina

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry