katie has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Family Man

The Family Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Noreen

Noreen

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
There's Something in the Water

There's Something in the Water

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Entitled

Entitled

2018
×
Edit this entry  
29
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Way Up

Long Way Up

2020
×
Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Curve

Curve

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Forced Hilarity

Forced Hilarity

2001
×
Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry