katieloughrin has logged 37 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rugrats Go Wild

Rugrats Go Wild

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blind Date

Blind Date

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Couch

Couch

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Killing Bono

Killing Bono

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry