Sort by

Katherine has logged 344 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get a Job

Get a Job

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flock of Dudes

Flock of Dudes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry