• Mildred Pierce

  • The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★½

  • Shutter Island

    ★★★

  • State of Play

    ★★★

  • The Reader

  • Definitely, Maybe

    ★★★

  • Cloverfield

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Water Lilies

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Babel

    ★★★★

  • Red Road

    ★★★★

  • Imagine Me & You

    ★★★½

  • Swimmers

    ★★★★★

  • Collateral

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★

  • Signs

    ★★★

  • Mulholland Drive

  • Malena

    ★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★½

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★

  • Desert Hearts

    ★★★★

  • Starman

    ★★★★★

  • Videodrome

  • Possession

    ★★★★★

  • Larisa

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Stalker

  • The Ascent

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★

  • Heartbeat in the Brain

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Wings

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Girl with Hyacinths

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • My Year of Rest and Relaxation

  • The Souvenir Part II