• Purple Noon

    Purple Noon

    ★★★★★

    Like the original source material by Patricia Highsmith, most of Purple Noon is a deep dive into what you might call the “criminal mind”. The shifty way Ripley moves, talks, observes is so thoughtfully calculated to best avoid capture. I credit Alain Delon in part for this level of detail. His performance as Ripley definitely adds a certain je ne sais quoi to the film. I occasionally wonder if Delon’s criminal dealings in his own life helped him portray Tom with…

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    Barry Lyndon is very much a Kubrick film, yet it distinguishes itself within the director’s body of work. The protagonist here (as usual) is morally corrupt and, at the height of his social success, perhaps devoid of morals altogether. But Redmond’s antiheroism seems almost likable at first. Actions that drive the first act are founded in wholesome principles of love, fear, or honesty, as opposed to simple greed or belligerence. Young Redmond is presented to us as a naive troublemaker, lacking…

  • Deadly Illusions

    Deadly Illusions

    every netflix original gets closer and closer to a lifetime original

  • Starman

    Starman

    ★★★★★

    Oh man, Starman is cute! Jeff Bridges is such a goofball here and he gives a memorable performance. A light-hearted, feel-good movie that doesn’t take itself too seriously. I only disliked the ten-minute long sex scene lmao. Sex on a moving train would be dusty and uncomfortable.

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★★

    Another entry into the Stephen King’s magical negro cinematic universe. Fun fact: Frank Darabont (the guy who directed this film) also directed the first season of The Walking Dead. I enjoyed The Green Mile, but man it feels outdated! A film portraying death row prison guards in a somewhat positive light would not be green lit today, no sir.

  • Signs

    Signs

    ★★★

    I love how out of place Cherry Jones feels here.

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★★

    Each cast member is firing on all cylinders here. Especially Jim Carey and Laura Linney. Carey is such a goofball, but the man knows how to pull at his viewers’ heartstrings. I think The Truman Show is one of the few films I’ve seen where a great premise is paired with even better delivery.

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★

    Finally got around to watching this classic. I enjoyed The Departed, but I expected more considering it’s popularity. The screenplay was noticeably sexist for no apparent reason, including a few odd references to menstrual cycles. Honestly couldn’t tell if these lines were self-criticisms, straight-up misogyny or just the writer’s idea of comic relief lmao.

    Vera Farmiga had relatively few lines to work with, but she still gave a decent performance here. Her character being the love interest for both male leads seemed…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    I was expecting gay Carrie and I got this shit instead.

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    Morfydd Clark gives a truly remarkable performance as the title role, but altogether this film was such a disappointment for me. So pointlessly depressing and not much of a character study either, honestly! All we know about Katie by the final scene is that she’s mentally ill, lonely, and a religious fanatic. 

    During the runtime it occurred to me that everything Rose Glass accomplishes here is pulled off much more effectively in First Reformed. At least Paul Schrader had us empathize with Pastor Stoller’s…

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    Is it me or are Netflix originals getting progressively worse?

  • Water Lilies

    Water Lilies

    ★★★★½

    This has one of my favorite scores, go listen: youtu.be/li6d4ZZjeRc