• Schumacher

    ★★★½

  • Malignant

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Moxie

    ★★★½

  • Chaos Walking

    ★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Burrow

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Out

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Trolls World Tour

    ★★★½

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Given

    ★★★★½

  • Katherine Ryan: Glitter Room

    ★★★½

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Sunlit Night

    ★★★★

  • The Report

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • The Hate U Give

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★