katy has logged 159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kase-san and Morning Glories

Kase-san and Morning Glories

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Recount

Recount

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry