Sort by

connor has logged 48 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burroughs: The Movie

Burroughs: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry