kavyashah has logged 71 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Caramel

Caramel

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fandry

Fandry

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Milestone

Milestone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Colorful

Colorful

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Court

Court

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eeb Allay Ooo!

Eeb Allay Ooo!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry