• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • My Blood & Bones in a Flowing Galaxy

    ★★★

  • Run

    ★★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★

  • #Alive

  • A Whisker Away

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • Last Christmas

  • Fractured

    ★★★

  • Tune in for Love

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Hamid

    ★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

    ★★★★

  • Flavors of Youth

    ★★★

  • The Witch: Part 1. The Subversion

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★★★

  • Sir

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★★

  • Forgotten

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Amar

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • Detective Byomkesh Bakshy!

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★

  • Her

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★½

  • Like Someone in Love

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★

  • In Time

    ★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Thor

    ★★

  • 127 Hours

  • Easy A

    ★★★

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Invictus

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • Khosla Ka Ghosla!

    ★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★

  • Scary Movie 4

  • Scary Movie 3

  • Identity

    ★★★★

  • Samay: When Time Strikes

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • Raaz

  • The Princess Diaries

    ★★★

  • Scary Movie 2

  • Cast Away

    ★★★★★

  • Scary Movie

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★

  • Dead Poets Society

  • Psycho

  • Vertigo

    ★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★