kayla has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faithless

Faithless

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry